BİR DEVİN DAHA MARKA DEĞERİ 'BİTTİ'

17.09.2013 12:03:18

BlackBerry'nin satış süreciyle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.BİR DEVİN DAHA MARKA DEĞERİ 'BİTTİ'

Uzun yıllar boyunca akıllı telefon yarışında arka sıralarda kalan ve son çıkardığı BlackBerry 10 modeliyle de istenen satış rakamlarına ulaşamayan şirketin tamamen satılması söz konusuydu. Ancak hiçbir özel sermaye şirketinin BlackBerry'yi tamamen satın almak istememesi sonrasında telefon üreticisinin parçalara ayrılıp satılması seçeneği ortaya çıktı. İki ayrı kaynağın belirttiğine göre, sermaye şirketleri özellikle BlackBerry'nin işletim sistemi ve tuş takımı üzerindeki patentlerle ilgileniyor.

PARÇALARIN TOPLAMI ŞİRKETTEN DEĞERLİ

Analistlere göre BlackBerry'nin özel mesajlaşma sistemini de içeren hizmet biriminin değeri 3 ile 4,5 milyar dolar arasında değişiyor. Şirketin elinde tuttuğu patentlerin değeri ise yaklaşık 3 milyar dolar değerinde. BlackBerry'nin buna ek olarak 3,1 milyar dolar tutarında nakit ve yatırımları da var. Bütün bu parçalar bir araya geldiğinde ortaya 9 milyar doları aşan bir toplam çıkıyor. Bu da BlackBerry'nin şu anki piyasa değeri olan 5 milyar doların üzerinde bir bedel.

'MARKA ADININ DEĞERİ KALMADI'

Cnbce.com'un haberine göre analistler, 'BlackBerry' markasını taşıyan telefonların artık "yok denecek kadar az" bir değere sahip olduğunu ve bu telefonları üreten birimi kapatmanın da yaklaşık 2 milyar dolara mâl olacağını söyledi.


telefon, değer, analist, Blackberry, marka
Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder