GOLİN HALKLA İLİŞKİLER'DE YENİ STRATEJİ

01.11.2018 20:40:32

Ajans, yeni stratejisini dikkat çekmenin hiç bu kadar önemli olmadığı bir zamanda açıklıyor.GOLİN HALKLA İLİŞKİLER'DE YENİ STRATEJİ

Interpublic Group (IPG) şirketlerinden Golin bugün halkla ilişkileri daha ileriye götürecek, yeniden tanımlayacak, yenilikçi bakış açısını açıkladı. Önlenemez bir iletişim karmaşasının yaşandığı günümüzde, bu yeni yaklaşım Golin müşterileri için daha güçlü ve ölçülebilir sonuçlar ortaya koymak üzere tasarlandı. Golin’in yenilikçi yaklaşımı; g4 modelinin ana uzmanlık alanlarına, medya ve fikir lideri iletişimi ile tüketici deneyimi (CX) araçlarına ve yaratıcı yeteneklerin kazanımı konularına ciddi yatırımları içeriyor.

Son yıllarda, tüm dünyada Golin de dahil olmak üzere büyük ajanslar, ‘halkla ilişkiler’ teriminden adeta uzaklaşarak, yaptıkları işi tanımlarken “bütünleşik iletişim”, “dijital iletişim” ve “pazarlama danışmanlığı” gibi moda kavramları tercih etmeye başladılar. ‘Progressive PR’ yani ‘Yenilikçi Halkla İlişkiler’ kavramıyla Golin olarak mevcut iletişim karmaşası içinde şirketler ve markalar için etkin halkla ilişkilerin önemini vurgulamayı ve güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu yaklaşımımız aynı zamanda kariyerlerini bu alana adayan profesyoneller için halkla ilişkiler mesleğine değer katmayı amaçlıyor.

“Kazanılan medya zamanında sektörümüz, halkla ilişkilerin iş dünyası üzerindeki etkisini daha açık ve kesin bir biçimde anlatabilmek zorunda.” diyen Golin Eş-CEO’su Matt Neale: “Halkla İlişkiler hiçbir zaman bugünkü kadar hayati bir ihtiyaç olmamıştı. Müşterilerimizin de çok iyi bildiği gibi; tüketici ilgisi satin alınamaz, kazanılması gerekiyor. Ve bunu hiç kimse halkla ilişkiler profesyonellerinden daha iyi yapamaz. Yaptığımız işten gurur duyuyoruz ve herkesi bu dinamik disipline olan bağlılığımızı paylaşmak için cesaretlendirmek istiyoruz.” dedi.

Golin‘in ‘Yenilikçi Halkla İlişkiler’ stratejisinin bir parçası olarak ajans, veri ve analiz ürünleriyle desteklenen yeni bir global işletim sistemi lanse etti. Bu yeni teknoloji, tüm tüketici yolculuğu boyunca, iletişim stratejilerinin belirlenmesi, stratejilere yönelik bilgi akışının sağlanması ve sonuçların ölçümlemesi üzerine tasarlandı.

Golin’in Yenilikçi Halkla İlişkiler yaklaşımının arkasında iki önemli teknolojik ürün yer alıyor. Bu ürünlerin ilki; Relevance Radar. Güçlü bir yapay zeka destekli izleme platformu olan Relevance Radar Golin müşterilerine iletişim fırsatlarının önceden tahmini, risklerin azaltılması ve ölçümleme konularında yardımcı oluyor.

İkinci ürün olan CXPR ise; tüketicilerle daha derin ilişkiler kurmak, etkili hikayeler yaratmak ve etkileyiciler ile doğru zamanda iletişim kurmak için Tüketici Deneyimi (CX) ile Halkla İlişkiler (PR) tekniklerini harmanlıyor. CXPR sosyal verilerden çıkarım yapılan öngörülerden yararlanarak iş kararlarının verilmesine yardımcı oluyor. Relevance Radar ve CXPR birlikte, müşteriler için etkiyi maksimize etmek üzere, halkla ilişkileri tüm tüketici yolculuğu ile uyumlu hale getiriyor.

Müşterilerinin her biri birbirinen farklı global pazarlara erişmelerini sağlamak üzere, Golin tüm ofislerinin içinde bulundukları toplumları anlayan ve yansıtan bir yapıda olmalarını vaat ediyor. Bu vaadi gerçekleştirmek için Golin, Yahoo!’nun Global Kapsama ve Farklılık Başkanı Margenett Moore Roberts’ı transfer etti. Margenett Golin müşterilerine ve çalışanlarına tüm dünyadaki farklı toplumlara erişmek için etkin stratejiler oluşturmak konusunda danışmanlık veriyor.

Ayrıca, ajansın yenilikçi stratejisinin bir parçası olarak, Golin tüm ofislerinde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eşit ücret politkasını benimsedi. Bu politika başka yenilikçi girişimler ile de destekleniyor. ‘Have Her Back’; tüm endüstriye yapılan bir çağrı ve istismara uğrayarak işlerinden uzaklaştırılan kadın yaratıcı isimlerin görevlerine geri dönmelerini sağlamak ve tüm kadınların kariyerlerini ileriye taşımak üzere Mart 2018’de lanse edildi. O günden beri Golin, yaratıcı ekibinin liderlik kadrosundaki kadın sayısını %20’den %42’ye çıkartarak iki katından fazla artırmayı başardı. Bu dönemde ajansın yaratıcı kadro işe alımlarının %80’i ise kadınlardan oluştu.Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder