HENKEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE LİDERLİĞİNİ KORUDU

09.09.2011 14:54:57

Henkel beşinci kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde.HENKEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE LİDERLİĞİNİ KORUDU

Henkel, Dayanıksız Ev Bakım Ürünleri Kategorisi'nde arka arkaya beşinci kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya ve Avrupa Endekslerinde liderliği üstlendi. Endeks, kendi faaliyet alanlarında sürdürülebilir gelişim ilkelerini uygulayan kuruluşlardan oluşuyor. Henkel aynı zamanda kendi sektöründe her iki endekste de yer alan tek kuruluş oldu.

Dow Jones ve İsviçreli Sürdürülebilir Varlık Yönetimi Ajansı (Sustainable Asset Management) tarafından gerçekleştirilen değerlendirmede birçok kriter göz önünde bulunduruldu. Endeks için kurumsal ekonomik, çevresel ve sosyal performans ile kurumsal yönetişim, risk yönetimi, markalaşma, iklim değişikliğinin hafifletilmesi, tedarik zinciri standartları ve iş uygulamaları analiz edildi. Dünyanın en büyük kuruluşlarının sadece yüzde 10'u Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi'nde yer alabiliyor.

"Sürdürülebilirlik alanındaki liderlik taahhütümüzün kökleri değer sistemimizdedir" diyen Henkel Yönetim Kurulu Başkanı Kasper Rorsted şunları söyledi:

"Sürdürülebilirlik alanındaki liderliğimizi, aynı zamanda paydaşlarımızın bu alandaki çabalarımızı takdir ettiğinin bir göstergesi olarak kabul ediyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda sorumluluklarına bağlı bir kuruluş olarak bu tür geri bildirimler bizim için büyük önem taşıyor. Bu nedenle bir kez daha sürdürülebilirlik alanındaki performansımızın bu önemli endekste onaylandığını görmekten mutluluk duyuyoruz."

Ekonomik başarı, çevrenin korunması ve sosyal sorumluluk arasındaki dengenin sürekliliği, Henkel kurum kültürünün temelini oluşturuyor. Henkel'in sürdürülebilirlik alanındaki başarısı bugüne kadar dünya çapında saygın çok sayıda derecelendirme kuruluşu tarafından onaylandı. Kuruluş son 10 yıldır uluslararası FTSE4Good Endeksi'nde yer alıyor. Ayrıca Ethibel PIONEER ve Ethibel EXCELLENCE Investment'da da temsil ediliyor.

Henkel, kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarının yıllık olarak değerlendirildiği "Yarının Değer Endeksi"nde de (2011 Tomorrow's Value Rating) 2011 yılında ikinci kez yer aldı. En son düzenlenen Davos Ekonomik Forumu'nda yapılan Dünyanın En Sürdürülebilir 100 şirketi sıralamasında Henkel 61. oldu. Ethisphere Enstitüsü tarafından hazırlanan Dünyanın En Etik Şirketleri listesinde de Henkel art arda dört kez yer alma başarısı gösterdi.

Henkel dünya çapında Çamaşır ve Ev Bakımı, Kozmetik ve Kişisel Bakım ile Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere üç iş alanında lider markalar ve teknolojilerle faaliyet göstermektedir. 1876 yılında kurulan Henkel, Persil, Schwarzkopf ve Loctite gibi tanınmış markaları ile faaliyet göstermekte ve hem tüketici ürünleri hem de endüstriyel alanda, global olarak pek çok pazar liderliği bulunmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık 48.000 çalışanı bulunan Henkel, 2010 Mali yılında 15,092 milyar Euro'luk satış ve 1,862 milyar Euro'luk faaliyet karı gerçekleştirmiştir. Henkel imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır ve şirket "Fortune Global 500" listesinde yer almaktadır.

Haberler.com


dow jones, henkel, sürüdürülebilir kalkınma
Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder