NIKE'TAN FORMA TASARLAMA UYGULAMASI

08.02.2018 16:57:52

Nike‘ın ilk olarak mobil cihazlarda kullanıma sunacağı Jersey Shop uygulaması ile dünyanın en büyük takımlarından yerel takımlara kadar birçok takımın formasına ulaşılabiliyor.NIKE'TAN FORMA TASARLAMA UYGULAMASI

Nike, dünya çapında tüm futbolseverlerin en büyük tutkularından olan formaları Jersey Shop’ta bir araya getiriyor. Dünyanın en büyük takımlarından yerel takımlara kadar tüm iç saha, deplasman ve alternatif formaların yanı sıra, bu yaz uluslararası arenada mücadele edecek milli takımların formaları da, Jersey Shop’ta yerini alıyor.

İlk kez mobil olarak kullanıma sunulan Jersey Shop’un en büyük özelliklerinden birisi de dünyanın dört bir yanından futbolseverin kişisel formalarını tasarlama imkanı olması. Bunu sağlayan ise, Nike’ın tasarım, üretim ve satış süreçlerini yaratıcı bireylerin katkılarına açtığı Jersey Shop X Nike by You programı.

Süreç oldukça basit. Katılımcının geliştirdiği forma tasarımı, Nike’ın hukuk ve telif hakkı birimlerince inceleniyor. Onaylanan tasarım, nike.com/jerseyshop adresi üzerinden satışa sunulma şansı kazanıyor. Nike, onaylanan ve mağazaya eklenen kişisel forma tasarımlarından 100’er adet satın alma garantisi sunuyor. Jersey Shop: Nike by You’ya katılmak için gereken koşullara buradan ulaşılabilir.

Jersey Shop X Nike by You, bu ortak tasarım çabası sonucu oluşturulmuş dört örnek formayla yola çıkıyor. Bunlar, Londra’dan Romance F.C. ve 24 LDN ile New York kökenli Harlem F.C. takımlarına ait formalar.

FORMALARIN HİKAYELERİ

ROMANCE FC


Hackney, Doğu Londra menşeli bir yaratıcı futbol kolektifi olan Romance F.C., 2012 yılında kuruldu ve hayallerinin peşinden gitmek isteyen kadınları desteklemeyi amaçlıyor. Sahada, Romance F.C. oyuncuları defansta kararlı, ofansta ise hızlı futbolcular. Saha dışında ise, film yapımcısı, DJ, programcı ve sanatçı olarak çalışıyorlar. Ortak sloganları ise, “İnsan, başkalarını da yukarı taşımadan yükselemez.”

Romance F.C.’nin forması, kulüp üyelerinden Aimee Capstick tarafından tasarlandı. 1980 ve 90’lı yılların formalarından ilham alan tasarımda, birbirine kenetlenerek dişi andıran bir görünüm sunan geometrik şekillere, modern bir renk paleti ve desenle zıtlık oluşturarak hareket hissi veren bir yazı tipi eşlik ediyor.

FC HARLEM

1991 yılında bölgenin gençlerine futbolu sevdirmek amacıyla kurulan FC Harlem, zaman içerisinde bu misyonu daha da geliştirerek, hem saha içinde hem saha dışında geleceğin liderlerini yetiştirmeye odaklanmış durumda. Kulübün lakabı olan L.I.O.N. (Leaders In Our Neighborhoods - Mahallemizin Liderleri), FC Harlem armasını taşıyan oyuncuların, çevrelerini olumlu bir şekilde etkilemeye uğraşan yetenekli, kendine güvenen, becerili ve ilgili bireyler olduklarını ifade ediyor.

FC Harlem logosu, Harlem’i küresel futbol dünyası ile bir araya getiren, geleneksel bir arma formunda tasarlandı. Toptan yükselen aslan başı, özgüven dolu, akıcı bir futbol tarzını simgeliyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de, FC Harlem’in tasarımında takıma ismini veren mahalleye ve bu mahallenin yaratıcılık ve kültürel liderlik vasıflarına saygı büyük bir yer tutuyor.

24 LONDON

24 London’un forması, her anın tadını çıkarmayı simgeliyor. Parlak renkler, şehrin gece manzarasına atıfta bulunurken, Zombi figürü ise takımın kararlı ilerleyişini temsil ediyor. Çünkü gerçek girişimciler, rüyalarının izinden giderken asla yorulmazlar.

Formanın tasarımcısı Fabio Nunes, Fulham’da büyümüş bir isim. Yaratıcılığını daha önceleri sahada, sol kanatta oynarken, defans oyuncuları karşısındaki yeteneğiyle göstermiş. Ancak üç yıl içerisinde iki kez ön çapraz bağlarını yırtınca futbola ara vermek zorunda kalan Nunes, yaratıcılığını kıyafet tasarımı ve 2015 yılında kurduğu markası 24 London’a yöneltmiş durumda. Sakatlığından iyileşen isim bugün yarı profesyonel futbol kariyerini sürdürürken, aynı zamanda markasına ilişkin iddialı büyüme planlarını yapıyor. Mütevazı yaklaşımını ise şu sözlerle özetliyor: “Bir gün başarıya ulaşacağım. O zamana dek, fırsatınız varken beni hayranlarımdan önce sevmeye başlayabilirsiniz.”

Girişimin başlatılmasıyla birlikte, Nike bu yazdan başlayarak dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde etkinlik alanları oluşturacak. Bu alanlarda atölye çalışmaları düzenlenecek ve katılımcılar kendi Nike formalarını tasarlama şansı bulacaklar. Bunlar arasından seçilecek tasarımlar, nike.com/jerseyshop adresinde satışa sunulacak ilk formalar arasında yerini alacak.

Nike Jersey Shop, Türkiye’de önümüzdeki yıldan itibaren hizmet verecek.


 Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder