REKLAM SEKTÖRÜNÜN YILDIZI DİJİTAL

26.11.2016 10:49:37

2016 AdEx-TR İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımları IAB Türkiye tarafından açıklandı.REKLAM SEKTÖRÜNÜN YILDIZI DİJİTAL

IAB Türkiye AdEx-TR sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları 2015’in ilk altı ayına oranla yüzde 20 oranında artarak 927,6 milyon TL’ye ulaştı. Sonuçlara göre display reklam yatırımları 2016’nın ilk altı ayında yüzde 19,6 oranında büyüyerek 546 milyon TL’ye ulaştı. Video reklam yatırımları ise yüzde 50,2’lik büyümeyle 91,8 milyon TL, sponsorluk reklamlarının yerini alan native 26,5 milyon TL olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, artık sadece ücretli sıralama yatırımlarını içeren arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü 329,6 milyon TL’ye ulaşırken, E-posta ise geçen yılki gibi küçülmeye devam ederek 2,8 milyon TL’ye geriledi. Oyun içi reklamlara yatırım ise 4,8 milyon TL’ye ulaştı. 927,6 milyon TL’lik toplam dijital reklam yatırımlarının 144,6 milyon TL’si display arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam dahil olmak üzere mobil platformlardan geliyor. 125,7 milyon TL’lik sosyal medya reklamlarının ise yüzde 60,7’si mobil cihazlarda yer aldı.

'Aynı hızla çalışmalarımızı sürdürmeliyiz'

Hem Türkiye’de hem de yurtdışında yer alan satış noktaları ile başarılı çalışmalar gerçekleştiren KAYRA tekstil, e-ticaret ile de dijital platformda tüketicisine ulaşıyor. Aynı zamanda birçok dijital kampanyanın da altına imza atmış durumda. Açıklanan verilerin kendilerini şaşırtmadığını dile getiren Kurumsal İletişim ve Marka Yöneticisi Meral Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Ülke olarak zor bir yıl atlattık, buna rağmen ilk yarı rakamları herkesi memnun edecek nitelikte. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de reklam sektörünün parlayan yıldızı dijital. Açıklanan verilerde bu sözümü kanıtlar nitelikte. Fakat bu büyümenin sürdürülebilir olması önem arz ediyor. Burada büyümeyi destekleyen dijital kampanyaları unutmamak gerek. Uluslararası platformlarda birçok ajans ve markamız yaratıcı operasyonlarıyla başarılar elde ediyor. Aynı hızla çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.”

Bireylerin her gün ve artarak dijital içerik tükettiği günümüzde; pazarlama stratejilerinin dijitale odaklanmasının yadsınamaz olduğunu söyleyen Doğan “İletişim dijital ortama taşınırken, sosyal ve dijital medya da pazarlama iletişimi çalışmaları içinde önemli bir araç haline gelmiştir” dedi.Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder