ŞİKAYETVAR'DAN ÇUKUR PROJESİ

22.09.2011 16:24:26

Şikayetvar, Türkiye’de Çukurlara son verecek mobil bir proje başlatıyor! Proje belediyelerin hizmet kalitesi üzerinde pozitif bir baskı oluşturacak. Sizin sorununuz başkalarının çözümü olacak ve belediyeler için referans oluşturacak.ŞİKAYETVAR'DAN ÇUKUR PROJESİ

Türkiye’ninşikayet portalı Şikayetvar, ‘Belediyelere yönelik mobil şikayet uygulamasını' hizmete sundu. Uygulama ile iPhone cep telefonu kullanıcıları çevrelerinde gördüğü aksaklıkları, harita üzerinden bulunduğu nokta belirlenerek, anında çekeceği görüntülerle, şikayetvar.com’da yayınlayabiliyor. Şikayetler, Şikayetvar’ın onayının ardından, ilgili belediyeye iletilerek sorun hakkında kullanıcıya bilgi veriliyor. Şikayet konuları “çukur, kaldırım, aydınlatma, kanalizasyon, çevre temizliği, imar problemleri, reklam ve pano” başlıkları altında toplanıyor.

Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci Şikayetvar’ın yeni uygulamasıyla, belediyeler hakkında 1 yıl içerisinde 200 bin şikayet almayı hedeflendiklerini belirtti. Deveci konuyla ilgili “Başlattığımız uygulama kamunun şikayetlere duyarsız kalmasını önlemeyi amaçlıyor. Türkiye’nin her bölgesinden gelecek şikayetler ile artık Türkiye’de hangi belediye seçmenine hizmet veriyor, hangisi vermiyor gözler önüne serilecek. Kaliteli yaşamın şikayet memnuniyeti ile kazanılabileceğine inanıyoruz, bir taraftan firma ve tüketicileri aynı platformda buluşturmaya devam ederken şimdi buna belediyeleri de dahil ettik” dedi.

Belediye Uygulaması Nasıl İşliyor?

Türkiye’nin Çukur Haritası’nı çıkarma vaadiyle yola çıkan Şikayetvar, projeyle çukurların sonunu getirmeyi planlıyor. Deveci:“Çukur sadece simgesel bir söylem, çukur ile iletilmek istenen asıl mesaj belediye sorunlarıdır. Bireyler yaşadıkları çukur, kaldırım, aydınlatma, kanalizasyon, çevre temizliği ve imar gibi belediye sorunlarını anında ilgili belediyeye iletebiliyor. Uygulamayı iPhone telefona sahip her birey telefonuna yükleyerek kullanabiliyor. Şikayet etmek isteyen vatandaşlarımız son derece kolay olarak hazırlanmış uygulama ile sorunun anında üç adet fotoğrafını çekerek şikayet konusu ve iletmek istediği şikayet notu ile birlikte Şikayetvar’a gönderiyor. Gelen veriler kısa süre içerisinde çözüme ulaştırılması amacıyla belediyelere iletiliyor. Böylece tek bir şikayet toplumun diğer bireylerinin sorununda çözüm buluyor.” diyerek uygulanın önemine dikkat çekti.

Şikayetvar’ın yeni uygulamasıyla Türkiye’de neler değişecek?

Çukursuz bir Türkiye hedefleniyor. Çıkarılan harita ile hangi belediyenin çalışıp hangi belediyenin çalışmadığı gözler önüne serilerek şikayetlerin çözüme ulaştırılması sağlanacak. 200 bin şikayetin sonunda hangi bölgede hangi hizmet sıkıntısının olduğu ortaya çıkacak.

Belediyelerin hizmet kalitesi üzerinde pozitif bir baskı oluşacak.
Hangi belediyenin seçmenine önem verdiği, artık daha kolay anlaşılacak. Seçmene referans kaynağı olacak. Şikayetvar toplum olarak daha kaliteli bir yaşam için belediyelere sosyal yaptırım gücü uygulayacak.

Belediyeler için büyük kolaylık. Belediyelerin iş gücü azalacak. Şikayetler tek kanaldan takip edilip yönetilebilecek. Belediye görevlileri belediye binası dışına çıkmadan şikayetlere görüntülü şekilde ulaşabilecek ve anında çözüm getirilmesini sağlayacak. Böylece günler, hatta aylar süren şikayet çözümü saatlere indirgenecek.

Araç masrafları azalacak. Artık araçlar hasar görmeyecek, oto sanayi masrafları azalacak. Şikayetvar’ın araştırmasına göre yol kusurlarının maliyeti 4 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Böylece artık cebimizdeki paralar çukura dökülmeyecek ve yol kusurları sürücünün cebini boşaltmayacak.

Daha temiz bir çevre. Çevre temizliği sağlanarak kaliteli yaşam için ortam sağlanacak, yeni nesillerin daha sağlıklı yaşayabilmesi için gerekli ortam sağlanacak.

Çukur kazaları son bulacak. Anne ve babalar artık çocuklarını rahatça evden dışarıya çıkarabilecek. Medyada çukurlardan dolayı meydana gelen her türlü kaza haberi ekranlarda yer almayacak ve çocukların çukurlara düşme ve yaralanma şikayetleri son bulacak.

Trafik sorunu azalacak. Trafik sorunlarına da çözüm getirecek, yol sorunları nedeniyle saatlerce trafikte kalan sürücüler kısa sürede istediği yere ulaşabilecek,

Şikayetvar, uygulama sonucunda çözülecek şikayetlerle kaliteli yaşamı oluşturmayı hedefliyor.


çukur, Türkiye, proje, şikayetvar
Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder