ŞİŞECAM'DAN 320 MİLYON DOLARLIK DEV YATIRIM

04.10.2011 11:28:45

Şişecam’ın Düzcam Grubu ana şirketi Trakya Cam, Ankara–Polatlı Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştireceği 320 milyon dolarlık yatırımla iki düz cam hattı daha kuruyor.ŞİŞECAM'DAN 320 MİLYON DOLARLIK DEV YATIRIM

Türkiye’de üç farklı bölgede, faaliyetlerini sürdüren Şişecam Topluluğu’na bağlı Düzcam Grubunun ana şirketi Trakya Cam yatırımlarına devam ediyor.

Şişecam Türkiye’de 8 Düzcam Hattına Ulaşıyor

Trakya Cam’ın, yüksek büyüme potansiyeli sunan, rekabetin her geçen gün arttığı ve düzcam üreticilerinin önemli odak noktası haline gelen bir bölgede faaliyet gösterdiğini belirten Şişecam Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman, Trakya Cam’ın, %85 oranında iştiraki bulunan bağlı ortağı Trakya Polatlı Cam Sanayii A.Ş. bünyesinde, Ankara–Polatlı Organize Sanayi Bölgesinde kuracağı iki düzcam hattı ile ülkemizde 8 düz cam (float) hattına ulaşacağını açıkladı.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Kırman, Ankara-Polatlı’da gerçekleştirilen dev yatırımın; Kırklareli-Lüleburgaz, Mersin-Tarsus ve Bursa-Yenişehir’in ardından Trakya Cam’ın Türkiye pazarındaki dördüncü büyüme bölgesi olacağını söyledi.

Dev yatırımın yaklaşık 300 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını ifade eden Prof. Dr. Kırman şunları söyledi: “Yaklaşık 320 milyon $ tutarında yatırım harcaması ile gerçekleştirilen her biri 900 ton/gün brüt cam çekişli bu iki yeni hat 580 bin ton/yıl kapasiteye sahip olacak. Böylelikle Trakya Cam’ın Türkiye’de toplam kapasitesi 2 milyon ton/yıl’a ulaşacaktır. Ankara- Polatlı’daki bu dev yatırım yaklaşık 300 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.”

Düzcamın girdi olarak kullanıldığı; yapı, otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektörlerindeki büyüme beklentileri doğrultusunda Türkiye pazarında oluşan talebe, gerek miktar gerek yüksek kaliteli yeni ürünler ile cevap verme hedefi doğrultusunda yürütülecek bu yatırımların 2013 yılından itibaren kademeli olarak devreye alınacağını belirtti.
 


düz cam hattı, dev yatırım, Ankara–Polatlı Organize Sanayi Bölgesi, Trakya Cam, Şişecam, Düzcam Grubu
Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder