YARATICILIK FESTİVALİNE REKOR BAŞVURU

13.10.2016 17:29:21

Bu sene Golden Drum ödüllerinde 26 ülkeden 1215 proje yarışacak.YARATICILIK FESTİVALİNE REKOR BAŞVURU

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da 18 – 21 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 23. Golden Drum Uluslararası Yaratıcılık Festivaline 26 ülkeden 1047 başvuru yapıldı. Buna ek olarak, Off Drum Yarışması: Ljubljana Poster Ödüllerine genç yaratıcı ekiplerden 168 çalışma gönderildi.

Bu sene yarışmaya katılan 26 ülke arasında yarışmaya en çok çalışma gönderen ülke, yaşanan zor zamanlara ve başvuru sayısında en çok azalma olan ülke olmasına rağmen Türkiye (158) oldu. Türkiye’yi geçen yıla göre katılım sayısında büyük artış gösteren Rusya (147) takip etti. Yapılan başvuru sayısında en çok artışı ise Hırvatistan ve Gürcistan kaydetti. Birkaç yılın ardından Bosna Hersek ve Kosova, bu yılın yeni giriş yapan ülkeleri oldu.

Bu sene gösterilen yoğun ilgi sebebiyle oldukça heyecanlı olan Golden Drum Yarışma Direktörü Lucka Peljhan, “Özellikle bağımsız ajanslardan gelen çalışmaların sayısında bu derece önemli bir artış yakaladığımız için çok mutluyuz. Aynı zamanda Adriyatik bölgesinden katılımlarda da bir artış yaşandı. Bu da bize, önemli sayıda kreatif potansiyel ve yerel ilham sahibi kişinin global yaratıcılık dünyası tarafından tanınmak istediğini gösteriyor” dedi.

Off Drum Yarışması Ljubljana Poster Ödülü, 168 başvuru ile geçen yıla oranla katılımcı sayısını neredeyse ikiye katladı. Öte yandan, Adriyatik Golden Drum Ödülüne yapılan başvuru sayısı ise (geçen yıla oranla) yüzde 46 artarak 140’a ulaştı.

Golden Drum yarışmasına bu sene 27 farklı ajanstan başvuru oldu. (geçen yıl bu sayı 25’ti) Bağımsız ajanslardan gelen çalışmaların sayısında da büyük bir artış yaşandı (geçen yıla göre 46 daha fazla çalışma başvuru yaparak toplam başvuru sayısı 442’yi buldu).

Bu yılın jüri heyetinde, yaratıcı dünyadan, uluslararası alanda tanınan 22 kişilik bir grup yer alacak. Y&R Advertising, Güney Afrika & Afrika’dan Yaratıcı Direktör Graham Lang, California’dan Yaratıcı Direktör Eduardo Marques jüride olan isimlerden. Off Drum Yarışmasına başvuru yapan çalışmalar, Avusturya’dan Serviceplan Group’un Global Yaratıcı Direktörü Jason Romeyko önderliğinde beş kişilik özel bir grup tarafından değerlendirilecek.


 Yeni Yorum ekle:
İsim
Email
Gönder